Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Bursa İl Hayvanları Koruma Kurulu Toplantısı Yapıldı…

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 15.maddesi kapsamında oluşturulan Bursa İl Hayvanları Koruma Kurulu toplantısı 23.02.2016 tarihinde Vali Yardımcısı Abidin Ünsal Başkanlığında Bölge Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantı Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu, kurula üye kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin veteriner hekimleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Nilüfer Belediyesi Veteriner Hekimlerince, belediye sorumluluk sahasında sokak hayvanlarına ilişkin yürütülen çalışmalar, denetimler ve değerlendirmeleri içeren sunum sonrasında; Bölge Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri sahipsiz sokak hayvanlarının öncelikle kafes ve ağ ile yakalanması, bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabileceği, Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama işlemlerinin ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılması gerektiği hususlarında bilgilendirme yapması sonrasında toplantı gündemine geçildi.

Yapılan toplantıyla, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 16. maddesinde belirtilen “Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri”nin müracaatları değerlendirilmiş 28-29 Mart 2017 günü 72 kişinin başvurusunun onaylanmasına ve 2013/16 sayılı Geçici Hayvan Bakımevi yapımı ile ilgili ödenek tahsisi genelgesine istinaden Bursa Büyükşehir ve İnegöl Belediyeleri tarafından yapılacak Hayvan Barınaklarının hibe başvurusunun kurul tarafından onaylanmasına dair kararlar alınmıştır.

Toplantı sonrasında Bakanlığımızca Belediyelere tahsis edilen 7.500 adet mikroçip ve 7.500 adet kulak küpesinin teslimi, Belediyelerin yetkili personeline yapıldı.