Skip Navigation Links2.Bölge Müdürlüğü > Haberler

Bilecik ve Yalova İllerinde Yeni Tabiat Parkları Oluşturulması Tekliflerimiz Yerinde İncelendi...

Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunan Bilecik ve Yalova illerinde Tabiat Parkı ilan edilmesi planlanan ve teklifleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüze sunulan sahalarda teknik incelemeler gerçekleştirildi.

İncelemeler kapsamında; Bilecik ili, Gölpazar ilçesi, Çengeller köyü sınırlarında bulunan Hasan Dağı üzerinde yamaç paraşütü temalı tabiat parkı tesisi için Genel Müdürlüğümüz teknik personeli ile beraber ön etüt çalışması yapıldı.

Alanın temalı tabiat parkına uygunluğu konusunda incelemelerde bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Dairesi, Etüt ve Envanter Şube Müdürlüğü teknik personeli Gencay Serter ve Kemal Sarı saha hakkında yerel yöneticiler ile görüştüler.

05.10.2017 tarihinde de Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi uzmanları ön etüt çalışmalarında bulunmuş, sahanın yamaç paraşütüne uygunluğu konusunda rapor alınacağı ifade edilmiş, etüde Gölyazı Kaymakamı Kadir Duman'da iştirak etmişti.

Yalova ilinde ise Kapılıçınar, Hasanbaba, Höyüktepe, Keçikayalıkları ve Fıstıklı sahil mevkilerinde daha önceden tabiat parkı teklifini yaptığımız sahalar ile tabiat parkı teklifleri hazırlanan alanlarda incelemelerde bulunulmuştur. Arazi çalışmaları sırasında, tabiat parkı teklifi yapılan ve yapılacak olan alanların sahip olduğu doğal kaynakları ve bu alanlarda yapılabilecek olan projeler hakkında teknik inceleme ekibiyle istişarelerde bulunuldu.

Tabiat Parkı teklifleri yapılan alanlarımızın uygunluk durumuna göre tabiat parkı statüsü kazanabilmesi için çalışmalarımız devam edecektir.